Istnieje kilka różnych stylów zarządzania, które występują w firmach w całym kraju. To sprowadza się do indywidualnego menedżera, do jakiego stylu naturalnie grawitują i często zdarza się, że więcej niż jeden styl jest przyjęty i zmieniony, aby stworzyć podejście na miarę.
Jednym ze stylów, który jest dość powszechny, a jednocześnie często budzi wątpliwości, jest leseferystyczny styl zarządzania i przywództwa.
Zarządzanie w stylu leseferystycznym zasadniczo nakłada ciężar na pracownika. Otrzymuje on całkowitą swobodę w podejmowaniu decyzji i prowadzeniu firmy do przodu, pod okiem swojego menedżera, jeśli tego potrzebuje.
Główne cechy tego stylu zarządzania to:
- Pracownicy wspólnie przeprowadzają burzę mózgów i podejmują decyzje
- Menedżerowie pełnią jedynie rolę przewodników
- Jeśli pojawi się problem, oczekuje się, że pracownicy zrobią wszystko, aby rozwiązać go samodzielnie
- Menedżerowie mogą przejąć kontrolę i podejmować decyzje, jeśli pracownicy nie są w stanie poruszać się w żadnym kierunku lub w czasach kryzysu
Od razu widać, że są plusy i minusy tego typu stylu zarządzania. Jeśli chodzi o odpowiedzialność, pracownicy rozliczają siebie nawzajem i siebie samych, a menedżerowie przyjmują podejście całkowicie "hands off".
Czy to jest Twój typ zarządzania? Sprawdź tę infografikę, która przedstawia główne style zarządzania i daje więcej informacji na temat leseferyzmu.
Źródło - https://www.paymoapp.com/blog/management-styles/
Największym minusem leseferyzmu jest to, że istnieje duża szansa, że zostanie podjęta zła decyzja. Jeśli pracownicy nie są doświadczeni lub nie widzą pełnego obrazu tego, co dzieje się w ich branży, zły ruch może być bardzo szkodliwy. Istnieje również prawdopodobieństwo opóźnienia w zakresie omawiania czegoś przy nowoczesnych stołach zarządu, a następnie dokonania wyboru, co może spowolnić wszystko w zakresie produktywności.
Oczywiście, są też plusy. Pracownicy czują się wzmocnieni i dowartościowani, ponieważ to na nich spoczywa ciężar realizacji zadań. Może to mieć ogromny wpływ na morale, ale może również wywołać chaos, gdy ten styl zarządzania zostanie przyjęty z niewłaściwą grupą pracowników.
Faktem jest, że laissez-faire nie będzie odpowiadał wszystkim. Jeśli masz pracowników, którzy wolą pracować w zorganizowanym podejściu, posiadanie takiej ilości swobody i mniejszej ilości wskazówek nie będzie działać dobrze. Potrzebna jest również dojrzałość i doświadczenie, aby decyzje szły w dobrym kierunku, a pracownicy muszą się wzajemnie szanować i nie narzucać swojej woli innym.
Kiedy leseferyzm działa, działa dobrze. Jednak gdy nie działa dobrze, może dojść do chaosu.
Autor
Julia Kosoń
Redakcja insanity-records.pl
Polecamy
Najnowsze
Dlaczego projekt biura pomaga w tworzeniu dobrego wrażenia?
Bez wątpienia słyszałeś stare powiedzenie, że "pierwsze wrażenie jest wszystkim". To nie jest kłamstwo. Im lepsze wrażenie zrobisz na kimś... [...]