Historia krzeseł biurowych - jak to się wszystko zaczęło!

Skromne krzesło biurowe. Kiedy w poniedziałek rano siadasz w pracy, czy zastanawiasz się, skąd się wzięły różne krzesła biurowe? A może po prostu siadasz na swoim miejscu i zajmujesz się tym, co przyniesie Ci dzień?

Większość z nas nie myśli o krzesłach biurowych inaczej niż o tym, czy są wygodne, czy nie, ale historia ich pochodzenia jest zaskakująco ciekawa! Aby rozweselić Twój dzień i przybliżyć Ci historię tego mebla biurowego, na którym właśnie siedzisz, porozmawiajmy o tym, jak narodziły się krzesła biurowe, jak się rozwijały i jak zmieniły się w śpiewające, tańczące i ergonomicznie wygodne cuda, którymi są dzisiaj!

Od skromnych początków...

Gdy się nad tym zastanowić, krzesła przeszły naprawdę długą drogę. Od drewnianych, raczej niewygodnych i zupełnie nieregulowanych sprzętów, które przypominają nam biuro Sknerusa z "Opowieści wigilijnej", po luksusowe meble biurowe, które zdobią sale konferencyjne największych firm na całym świecie - to naprawdę zadziwiające, jak daleko zaszliśmy.

Krzesła wymagają od nas skręcania, przesuwania, obracania, podnoszenia się, opadania, odchylania się do tyłu, pochylania do przodu, podpierają nasze plecy, pozwalają nam siedzieć prawidłowo, zapewniają lepszą postawę i umożliwiają dłuższe siedzenie bez problemu drętwienia pleców, który mogliśmy mieć wcześniej. Tak, panie i panowie, krzesło to coś, czego nigdy nie należy traktować jako pewnik!

Czy wiesz, że sam Darwin brał udział w projektowaniu krzesła biurowego, które dziś znamy i kochamy? To prawda! W latach czterdziestych XIX wieku Karol Darwin zaprojektował pierwsze krzesło biurowe, a następnie poświęcił swój czas na stworzenie uwielbianego fotela do salonu. Mimo to nie udało mu się stworzyć najwygodniejszego krzesła biurowego, nie tak jak w przypadku wielu mebli biurowych London, które można dziś znaleźć w Internecie! Kółka nie były jeszcze zamontowane, wyściółka nadal nie istniała, a regulacja była bardzo odległą przyszłością.

Mówiąc o kółkach, pierwsze krzesło biurowe z zamontowanymi kółkami powstało dzięki byłemu prezydentowi USA Jeffersonowi! Podczas pracy Jefferson chciał mieć możliwość poruszania się bez konieczności wstawania z krzesła - wszyscy możemy mu współczuć. Poprosił więc swoich licznych pomocników o rozwiązanie tego problemu, a miejscowemu stolarzowi udało się przymocować kółka do dolnej części przystosowanego krzesła. I tak oto narodził się początek mobilnego krzesła biurowego!

Mówiliśmy, że to interesująca historia, ale nigdy byś się nie domyślił, że Darwin i Jefferson mieli swój udział w zaprojektowaniu krzesła biurowego, na którym prawdopodobnie teraz siedzisz...

Nowoczesny styl

Pomimo dodania do krzesła biurowego kółek, nadal mogło się ono poruszać tylko w jednym kierunku - do przodu i do tyłu. Nadal nie było możliwości obrotu, co było uciążliwe dla niektórych użytkowników. Fotel Centripetal Spring Armchair, zaprojektowany przez Thomasa Warrena w 1849 roku, zaczął się rozwijać w kierunku wspomnianego wcześniej połączenia ruchu i obrotu dzięki sprężynom przymocowanym do spodu krzesła - nie była to najbardziej stabilna konstrukcja, ale spełniała swoje zadanie! W ten sposób osoba siedząca na krześle mogła przechylać się do tyłu, na boki, do przodu i obracać się, jeśli tylko miała na to ochotę. Brzmi świetnie, prawda? Wielu tak nie uważało. Duszni wiktorianie nie pochwalali bardziej "wyluzowanego" charakteru tego typu krzesła biurowego, uważając je za niebezpieczne dla prawidłowej postawy i raczej nieokrzesane. Dość.

Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku, ponad sto lat później, nastąpił dalszy rozwój krzesła biurowego. Wilhelm Ritz zdecydował, że krzesła muszą mieć możliwość podnoszenia, aby dostosować się do różnego wzrostu osób korzystających z krzesła. Geniusz . Użyto butli z gazem, aby podnieść krzesło wyżej i zwolnić, aby je opuścić. To rozwiązanie jest nadal stosowane w dzisiejszych, bardziej zaawansowanych technologicznie krzesłach biurowych.

Tak, zaprojektowanie pełnowartościowego krzesła biurowego zajęło ponad 200 lat, a my wciąż dodajemy i odejmujemy nowe elementy. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku ergonomia była modna.

Ergonomia to słowo

Krzesło Ergon było nowatorskim rozwiązaniem w zakresie planowania przestrzeni biurowej i opcji siedzisk. Zaprojektowane w 1976 r. krzesło miało na celu poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników biurowych, którzy często siedzieli w swoich fotelach przez cały dzień pracy. Oczywiście do tego czasu nie istniała jeszcze idea przerw w pracy.

Chociaż ergonomia tego krzesła była daleka od tej, którą znamy i kochamy dzisiaj, koncentrując się jedynie na podparciu kręgosłupa i niczym więcej, krzesło to stało się punktem wyjścia do dalszego rozwoju i zachęciło do prowadzenia dalszych badań nad aspektem zdrowia i bezpieczeństwa w pracy biurowej oraz planowaniem.

Oczywiście dziś wiemy, że aby krzesło było bezpieczne i zdrowe, musi spełniać kilka warunków:

- Regulowana wysokość

- możliwość regulacji pozycji pochylenia/wyprostowania

- mieć wyjmowane podłokietniki

- Możliwość podniesienia lub opuszczenia części oparcia, poza ogólną wysokością

- regulowane podparcie lędźwiowe

- Wyściełane siedzisko

Wszystkie te elementy składają się na znacznie zdrowsze środowisko pracy dla pracownika biurowego, zapewniając utrzymanie prawidłowej postawy, znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów z dolną częścią pleców i szyją, wyeliminowanie lub przynajmniej znaczne zmniejszenie przewlekłych dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia RSI. Oczywiście krzesło musi być także wygodne, bo w przeciwnym razie jaki jest sens siedzieć na nim przez dłuższy czas? Nikt nie chce być niewygodny, a jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy byli zadowoleni i podnosili morale, wygodne krzesło to podstawa!

Dzisiejsze wzornictwo biurowe

Jak widać, krzesła biurowe przeszły długą drogę. Czy zgadlibyście, że to sam wielki Darwin zapoczątkował ten rozwój? Czy pomyślelibyście, że prezydent USA miał swój udział w całym tym rozwoju? To krzesło, na którym teraz siedzisz, to historyczna rzecz!

Oczywiście w dzisiejszych czasach, gdy chcemy urządzić nowe biuro lub przeprowadzić gruntowną renowację, mamy do wyboru wiele różnych rodzajów siedzisk. Od śpiewających i tańczących ergonomicznych rozwiązań, o których właśnie mówiliśmy, po imponujące krzesła konferencyjne, siatkowe krzesła biurowe, sofy do miejsc przerw w pracy, siedziska recepcyjne i wiele innych - firma, która chce przeprojektować całą swoją przestrzeń biurową, ma wiele opcji do wyboru. Komfort jest najważniejszy, ale funkcjonalność i koszty również muszą być brane pod uwagę.

W recepcjach bardzo dobrze sprawdzają się sofy, które stanowią przyjazny i wygodny dodatek do najważniejszej przestrzeni, w której robi się pierwsze wrażenie. Daje to do zrozumienia, że firma stawia wygodę swoich klientów ponad wszystko inne, a kiedy zrobi się takie pierwsze wrażenie, reszta pójdzie gładko. W biurze należy oczywiście myśleć o komforcie, ale trzeba też upewnić się, że wybrane krzesło pasuje do zadania, które ma być wykonane w danym miejscu pracy.

Czy jest to miejsce, w którym będzie się dużo pracowało przy komputerze? W takim przypadku należy zwrócić uwagę na ergonomiczne rozwiązania. Czy ma to być miejsce przerw w pracy lub miejsce, które będzie wykorzystywane do współpracy, burzy mózgów, przemieszczania się i pracy zespołowej? W takim przypadku warto pomyśleć o wspomnianych wcześniej krzesłach siatkowych? A może zwykłe krzesła na kółkach, aby pracownicy mogli podskoczyć do tablicy, gdy wpadną na pomysł, który ich pasjonuje? Naprawdę pomyśl o zadaniu, które ma być podjęte w tej przestrzeni i pracuj wokół niego w zakresie wyboru mebli biurowych.

Czym jest dla Ciebie krzesło biurowe?

Teraz już wiesz, skąd się wzięły krzesła biurowe dzięki Darwinowi, ale co sądzisz o swoim obecnym krześle? Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym zbytnio przed przeczytaniem tej rozmowy, ale może teraz spojrzysz na to wszystko nieco inaczej!

Krzesło to nie tylko coś do siedzenia, to mebel o funkcjonalnym przeznaczeniu, który musi być zaprojektowany "dokładnie tak", aby spełniał potrzeby osoby, która go używa, a może wielu osób korzystających z tej przestrzeni. W przypadku hot-desking lub pracy opartej na aktywności, istnieje jeszcze większa potrzeba, aby krzesło było regulowane i posiadało kilka różnych funkcji, poza tym, że jest po prostu czymś, na czym można usiąść na określony czas!

Jakie jest Twoje zdanie na temat krzeseł biurowych? Czy wolisz jakiś konkretny typ krzesła? Czy czujesz się komfortowo na krzesłach z siatki lub twardszych, czy też zawsze wybierasz superwygodny, ergonomiczny projekt? Podziel się swoimi pomysłami i porozmawiajmy!

Autor

Kacper Kaczor

Redakcja insanity-records.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@insanity-records.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyposażeniem biura. Radzimy, na które elementy warto zwrócić uwagę, oraz przekonujemy, że właściwe zaaranżowanie poczekalni wcale nie jest kosztowne.

Zadbaj o komfort swojego miejsca pracy.