Przedyskutujmy... pracę zadaniową!

Wydaje się, że w każdym sezonie możemy mówić o nowym sposobie pracy, nowej praktyce lub technice, która pozwala pracownikom pracować w inny sposób, zazwyczaj dość elastycznie. Oczywiście jest to ogromna zaleta zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ponieważ większa elastyczność zwiększa satysfakcję z pracy, a tym samym ogólną wydajność.

Najnowszym elementem tej dyskusji na temat metod pracy jest coś, co nazywa się pracą zadaniową.

Słyszę, jak pytasz: "Co to jest, u licha?

Zasadniczo praca oparta na aktywności jest bardzo podobna do tego, co znamy pod nazwą "hot-desking". W miejscu pracy opartym na aktywności pracownicy nie mają przypisanego jednego konkretnego biurka, ale zamiast tego mogą siedzieć tam, gdzie akurat pasuje do ich obciążenia pracą w danym dniu. Na przykład, jeśli ktoś z działu marketingu współpracuje z zespołem projektantów mody, może zdecydować się usiąść tam na cały dzień i pracować jako zespół, aby jak najlepiej wykonać zadanie. Podobnie, jeśli ktoś z działu IT prowadzi szkolenie z działem administracyjnym, może po prostu usiąść tam i odpowiadać na pytania podczas zwykłego dnia pracy.

Oczywiście stworzenie środowiska pracy opartego na aktywności nie będzie łatwe, ponieważ przede wszystkim pracownicy muszą chcieć spróbować. Niektórzy pracownicy mogą czuć się zaniepokojeni, gdy wspomnisz im, że nie będą mieli własnego biurka. Biurka do pracy zespołowej opierają się na idei ruchu i nie sprawdzą się, jeśli wszyscy po prostu zdecydują się siedzieć codziennie w tym samym miejscu, co oznacza powrót do dawnego, zwykłego biura. Kluczowe w tym przedsięwzięciu jest szkolenie i wyjaśnienie korzyści. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Korzyści wynikające z pracy opartej na aktywności

Ten rodzaj pracy zasadniczo zachęca pracowników do rozmów, współpracy, dzielenia się pomysłami i wspólnej pracy nad projektami, które w naturalny sposób do siebie pasują. Swoboda, wybór i większa łatwość współpracy to główne korzyści związane z pracą zadaniową, ale nasuwa się pytanie, czy różni się ona od hot-deskingu.

Pod wieloma względami nie, ale etos pracy opartej na aktywności jest nieco inny. Chodzi o to, aby siedzieć w miejscu, które odpowiada produktywności danego dnia, np. z zespołem lub osobami, z którymi trzeba pracować. Nie chodzi o to, by "dziś mam ochotę usiąść przy oknie", ani o to, by "to jest moje biurko i tam siedzę", ale o to, by zapewnić sobie możliwość łatwej burzy mózgów z osobami, z którymi trzeba ją przeprowadzić. W systemie pracy opartej na aktywności nie ma zazwyczaj systemu rezerwacji biurek, ponieważ jest on bardziej płynny i swobodny, w porównaniu z systemem hot- desking, w którym obowiązują bardziej formalne zasady.

Tworzenie miejsca pracy opartego na aktywności

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie miejsca pracy opartego na aktywności, należy pomyśleć o meblach biurowych. Biurka w stylu prostopadłościanu nie sprawdzą się w tym przypadku, ponieważ musisz myśleć o tym, że wszystko musi być otwarte, ułatwiać współpracę i komunikację. Pomyśl więc o modułowych meblach biurowych, być może z kilkoma zabawnymi krzesłami biurowymi, które wprowadzą światło i kolor do pomieszczenia. Jeśli chcesz zachęcić do dzielenia się pomysłami, im więcej kolorów i jasności możesz wprowadzić, tym lepiej!

Ten zestaw można wykorzystać także w czasie przerw, aby zachęcić do dalszej komunikacji i dzielenia się pomysłami. Dlatego warto pomyśleć o meblach do stołówek, a w miejscach odpoczynku - o siedziskach z kabinami. Sprawdź nasze propozycje mebli biurowych w Londynie, aby zapoznać się z ich szeroką gamą.

Jak zachęcić pracowników do pracy w oparciu o aktywność fizyczną

Jeśli masz pracowników, którzy pracują u Ciebie od dłuższego czasu, możesz napotkać opór przed zmianą sposobu pracy na oparty na aktywności. Wszystko sprowadza się do wyjaśnienia, czym jest, a czym nie jest ta praktyka. Wiele oporów wynika z obaw, a jeśli uda się je złagodzić i przedstawić im pomysł w zabawny i pozytywny sposób, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że pracownicy się do niego przychylą.

Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzasz, czy nie, z pewnością istnieje wiele dowodów na to, że praca w oparciu o aktywność fizyczną doskonale nadaje się do zwiększania wydajności. Co o tym sądzisz? Czy pracowałeś już w systemie pracy opartym na aktywności? Jak Ci się to podobało? Porozmawiajmy o tym w komentarzach poniżej i poznajmy prawdziwe wady i zalety tej nowej formy pracy.

Autor

Kacper Kaczor

Redakcja insanity-records.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@insanity-records.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyposażeniem biura. Radzimy, na które elementy warto zwrócić uwagę, oraz przekonujemy, że właściwe zaaranżowanie poczekalni wcale nie jest kosztowne.

Zadbaj o komfort swojego miejsca pracy.