Czy bałagan na biurku naprawdę inspiruje kreatywny umysł?

Wciąż mówi się nam, że uporządkowane biurko oznacza organizację, produktywność i mniej błędów w pracy, ale czy tak jest naprawdę?

Okazuje się, że nieuporządkowane biurko może być inspiracją do wspaniałości!

Pod wieloma względami zależy to całkowicie od danej osoby. Czy uważasz się za osobę uporządkowaną i zorganizowaną, czy też jesteś osobą, która dobrze się czuje w nieuporządkowanym otoczeniu? Żadne z tych rozwiązań nie jest gorsze od drugiego, wszystko sprowadza się po prostu do tego, czy potrafisz wykonać swoją pracę w sposób efektywny i wysokiej jakości w środowisku, w którym pracujesz? Czy siedzisz przy biurku i dbasz o to, aby wszystko było na swoim miejscu? Lubisz mieć całkowicie czystą przestrzeń do pracy?

Tego typu sytuacja odpowiada osobom, które pracują w określonym systemie biurkowym, np. hot desking. Oznacza to, że Twoje szklane biurko musi być uporządkowane, ponieważ będziesz się od niego odchodził, aby następnego dnia ustąpić miejsca innej osobie.
Jeśli preferujesz nieuporządkowane środowisko pracy, może to stanowić problem.

Aby to wszystko odwrócić, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Minnesota, nieuporządkowane biurko może być oznaką kreatywności! W badaniu śledzono losy osób, które pracowały przy klasycznych, niechlujnych biurkach, oraz osób, które były bardziej uporządkowane i zorganizowane.
Okazało się, że choć osoby, które pracowały w nieporządku, niekoniecznie wpadały na więcej pomysłów, to jednak ich pomysły uznano ogólnie za bardziej kreatywne. Uznano również, że osoby te są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka w pogoni za sukcesem i mają świeże pomysły, które mogą wnieść do różnych projektów.

Jak widać, jeśli wolisz nieporządek na biurku, być może rzeczywiście jesteś kreatywnym cudem!

Oczywiście nie oznacza to, że jeśli wolisz schludne miejsce pracy, nie będziesz wpadać na świetne pomysły. Osoby, które pracują w bardziej uporządkowanym otoczeniu, są bardziej zorganizowane i w rezultacie są mniej skłonne do popełniania błędów. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do sytuacji, która sprawia, że jesteś bardziej lub mniej produktywny, i do zmiany tego stanu rzeczy. Komercyjne meble biurowe mają być widoczne, a nie zakopane pod stronami nieprzeczytanych dokumentów!

Niezależnie od tego, czy Twoje biurko jest uporządkowane czy nie, ważne jest, aby odpowiadało Twoim potrzebom, było wygodne i pomocne. Czy Twoje designerskie krzesła biurowe są ergonomiczne? Jeśli jest Ci wygodnie i nie dokucza Ci ból pleców, masz o wiele większe szanse na realizację kreatywnych pomysłów. Niezależnie od tego, czy jest to biurko, czy krzesło, meble biurowe powinny być zaprojektowane w sposób ergonomiczny, aby zapewnić produktywność niezależnie od tego, czy w biurze panuje porządek, czy chaos!

Dobrym sposobem na ograniczenie bałaganu, ale jednocześnie na zachowanie potrzebnych informacji, jest również korzystanie z cyfrowych systemów przechowywania danych zamiast systemów papierowych. Jest to również bezpieczniejsze z punktu widzenia poufności, pod warunkiem, że hasła są przechowywane w tajemnicy i regularnie zmieniane. Coraz więcej biur dąży do rezygnacji z papieru, a to oznacza przechowywanie informacji w chmurze lub korzystanie z urządzeń USB, które są szyfrowane w celu zapewnienia dodatkowej poufności i bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, czy uważasz, że nieuporządkowane biurko jest oznaką geniusza, czy też, że uporządkowane biurko jest oznaką pracowitości, tak naprawdę liczy się to, jak dobrze pracujesz przy biurku, które masz. Jeśli masz wrażenie, że toniesz pod stronami nieprzeczytanych dokumentów, czas się nieco lepiej zorganizować i umieścić produktywność na szczycie listy priorytetów. Wystarczy godzina dziennie, aby usprawnić swoje środowisko pracy i w rezultacie nadać priorytet swoim obowiązkom.

Oczywiście, trzeba się zastanowić, czy menedżer, patrząc na zabałaganione biurko, dostrzeże kreatywność, czy też zobaczy zdezorganizowanego pracownika! Być może wystarczy znaleźć złoty środek.

Autor

Julia Kosoń

Redakcja insanity-records.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@insanity-records.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednim wyposażeniem biura. Radzimy, na które elementy warto zwrócić uwagę, oraz przekonujemy, że właściwe zaaranżowanie poczekalni wcale nie jest kosztowne.

Zadbaj o komfort swojego miejsca pracy.